ייצור בסין, הזדמנות או הימור ?

בכל פעם שמגיע למפעל לקוח שהסתבך בהרפתקה של ייצור בסין, ברור לי שעכשיו הוא כבר מבין לבד,שמה שהיה נראה לו כהזדמנות לחיסכון משתלם, הוא בעצם רק פתח רחב להוצאות גדולות הרבה יותר.
 
החיסכון בתחילת הדרך בתקציב מו"פ, עשוי לפתות לקוחות שלא עושים את החשבון עד הסוף, לגלות שהם מפסידים אחר כך הרבה יותר בתקציב הנסיעות לחו"ל, לספקים שאין להם מושג אפילו מה הם אומרים ועל מה הם מדברים. הלקוחות בעצמם כמובן שאינם מבלטנים מנוסים ולא מתמצאים במקצוע, כך שאין להם גם שום סיכוי אמיתי לבחון את איכות העבודה שעבורה הם משלמים.

לייצר בסין עם אחריות מלאה בישראל

כמובן שבמידה והתקציב מאפשר, ההעדפה שלנו היא לייצר את התבניות במפעלנו בישראל, עם קבלני משנה בכל הארץ, בהתאם לצרכי הפרוייקט. עבור לקוחות שמעוניינים ליהנות מהאחריות המלאה של בלכמן מנס בתקציבים נמוכים יותר, אנו מציעים פיתרון משולב של ייצור התבנית בסין, כשאנו מנהלים את כל שלבי הייצור.

אנו מפקחים על תכנון התבנית, תוך מתן הנחיות למבלטן המקומי לשינויי תכנון – עד שאנו מרוצים ממנו, דרך פיקוח על חומרי הגלם והטיפולים הטרמיים, ועד ביקורת קפדנית על החלקים המוזרקים בסין.

ומבחינתנו זאת רק ההתחלה – היות ואנו אחראים בפניך לתבנית, ולא אף אחד אחר – כשהתבנית מגיעה לארץ, היא עוברת בדיקת סקר מלאה במפעל בלכמן מנס, תחת ידינו: פירוק מלא עד לרמת הבורג, בדיקת קושיים לכל חלקי התבנית והתאמתם לתכנון ולשרטוטים, הרכבה מלאה וביצוע הזרקות ניסיון חוזרות, על גבי מכונות ההזרקה אצלנו במפעל.
7 מכונות הזרקה מתוצרת חב' ARBURG גרמניה, לא משקרות.
אנו מריצים את התבנית בתנאי עבודה קשים ובוחנים את עמידותה בציפיות. רק בשלב הזה אנחנו מוסרים לך אותה,
ומעניקים לה את האחריות המלאה שלנו.

חסכת בהתחלה והפסדת הרבה יותר בייצור השוטף

מצד שני, אתה יכול להמר ולהזמין תבנית בצורה ישירה או עקיפה מיצרן בסין,
בסכום של 3000-6000 $, לקבל כמה דוגמאות הזרקה (ואולי גם לטוס ב-2,000 $ לניסיון הזרקה, בתקווה שתצליח להבין מה בדיוק הם עושים שם), ואז להגיד שהחלקים נראים טוב מבחינתך ואפשר לשלוח את התבנית לארץ. לאחר עוד 4 שבועות בים ובתשלום עלויות משלוח וייבוא, התבנית מגיעה ואתה שולח אותה למפעל הזרקה לניסיון.

במקרה הטוב – הצלחת. מצויין היה לך יותר מזל מרבים אחרים שניסו לפניך.

ובמקרה הרע?

מפעל בלכמן מנס
  • מתגלות חריגות – כי תנאי העבודה שונים והחומרים המוזרקים אחרים
  • פתאום כשמכונת ההזרקה בגודל שבאמת מתאים לתבנית, מתגלים כשלים
  • אתה מנסה להזריק בקצב ייצור שגם תרוויח ממנו – ופתאום החלקים מתכופפים, כי הם לא מתקררים מספיק מהר בתבנית
  • חלקי תבנית נשחקים אחד בשני, כי התבנית לא מצליחה לפנות קלוריות חום החוצה, או כי הטיפול הטרמי לא תוכנן נכון, או אולי אפילו לא בוצע בהתאם למה שתוכנן

מה תעשה עכשיו?

  • תתקשר למבלטן הסיני להתלונן?
  • תשלח לו את התבנית בחזרה דרך הים? (עיכוב לא צפוי של 8 שבועות, עוד עלויות משלוח + 17% מכס על הכנסת סחורה לסין)
  • תטיס את התבנית בחזרה למבלטן בסין ?
  • תפנה למבלטן בישראל, תודה בפניו שעשית טעות פטאלית ואתה מוכן לשלם לו כל מחיר כדי שיציל לך את התבנית, כי ללקוחות בחו"ל כבר הובטחה הסחורה – ועלות הנזק שנגרם לחברה גדול פי כמה מונים מעלות התבנית?

 

לצערי, נתקלתי בלא מעט מקרים שהתחילו באשליה של חיסכון ב-R&D והסתיימו בעלויות כבדות של אי עמידה בלוחות זמנים, החזרה ושליחת סחורה יקרה הלוך ושוב מכל רחבי הגלובוס, לחצים ומחירים מקצועיים ואישיים גבוהים, ועוד שלל הפתעות לא נעימות שאף אחד לא היה בוחר מראש להיקלע אליהן.
 
כשתקציב הלקוח מהווה שיקול מכריע, בהחלט ייתכן כי ניתן למצוא בייצור בסין הזדמנויות לחיסכון, אך חשוב לזכור כי בצידן – עלולות להיות גם סכנות רבות להפסדים מכאיבים. אני ממליץ לקבל כל החלטה בשיקול דעת ואחריות מלאה, תוך הסתייעות במומחים והסתכלות על תמונת התקציב הכוללת, רק בדרך זאת תוכל להבטיח שההשקעה היקרה שלך לא תרד לטמיון ויהיה צורך חלילה לייצר את התבנית שוב.

> צרו קשר